Skip to main content

Relaks przy kominku

Chyba każdy z nas lubi się oddać chwilom relaksu w komfortowych warunkach? Na pełen komfort zazwyczaj składa się wiele elementów. Widok naturalnych płomieni podczas lektury w wygodnym fotelu czy podczas spotkania ze znajomymi może mieć magiczny wpływ na klimat takich chwil.

Nie każdy jednak może lub chce posiadać kominek opalany drewnem jako, że wiąże się to z problemem składowania opału oraz czyszczeniem szybko brudzącej się szyby. W mieszkaniu w bloku tradycyjny kominek też ma znacznie węższe zastosowanie. Czy wobec takich przeciwwskazań nie możemy w swoim domu czy mieszkaniu cieszyć się wizją prawdziwych bezpiecznych płomieni?  -Wygodną i czystą alternatywą dla tradycyjnych kominków opalanych drewnem są coraz bardziej modne kominki gazowe. Jako, że gaz to czyste, przyjazne środowisku paliwo nie musimy obawiać się zaostrzonych ostatnio coraz bardziej przepisów antysmogowych, które już zostały wprowadzone w Krakowie i pozbawiły jego mieszkańców możliwości korzystania z kominków opalanych drewnem. Oprócz tego w kominku gazowym nie trzeba wcale martwić się o czyszczenie szyby, która z racji użytego do zasilania gazu po prostu się nie brudzi a to jeszcze nie ostatnia przewaga kominków gazowych.

Kominek gazowy – wygoda i elegancja

Komfort użytkowania kominka gazowego jest nieporównywalnie większy, niż ma to miejsce przy eksploatacji kominka opalanego drewnem głównie dzięki pełnej kontroli nad całym procesem spalania oraz nie brudzącej się szybie zapewniającej pełną ekspozycję paleniska. W przypadku tradycyjnego kominka nie mamy możliwości natychmiastowego regulacji wielkości płomieni gdy zrobi się za gorąco. Jedyne co możemy zrobić to przymknąć dolot powietrza, co spowoduje, że z powodu niedostatecznej ilości powietrza ogień zacznie przygasać znacznie zwiększając ilość emitowanej sadzy. W przypadku kominka gazowego sterowanie wielkością płomieni (oraz ilością emitowanego ciepła) możemy regulować błyskawicznie bez obaw o wpływ na czystość spalania. Sterowanie pracą kominka odbywa się za pomocą pilota, lub przez moduł wi-fi za pośrednictwem smartfona lub systemu „inteligentny budynek”.

Powstaje pytanie o efekt wizualny samych płomieni w kominku gazowym? Chyba najbardziej istotną kwestią będzie aby kominek jak najlepiej prezentował się w pomieszczeniu w którym ma zostać zainstalowany. A to widok paleniska i płomieni będziemy rozliczać z pieniędzy zainwestowanych w całą instalację kominka. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii efekt płonących polan ceramicznych w kominku gazowym może być równie atrakcyjny jak płonące szczapy drewna w tradycyjnym kominku a dzięki gwarancji zawsze czystej szyby sam widok płomieni będzie pełniejszy.

Odpowiednia konstrukcja palników, których długość może sięgać nawet ponad dwa metry, potrafi w połączeniu z zastosowaniem wysokiej jakości polan do złudzenia oddać efekt prawdziwych płonących kawałków drewna. Decydując się na kominek gazowy trzeba zwrócić uwagę na to ile dany model ma palników ale ważny też będzie rodzaj zastosowanego palnika. To głównie od rodzaju, ilości i jakości palników zależeć będzie finalny efekt płomieni w kominku gazowym.

Jeszcze więcej ognia

Przy zastosowaniu dwóch palników zwiększa się poczucie głębi paleniska, jednak większa część, głównie tych mniejszych kominków posiada tylko jeden palnik. Nie musi to wcale oznaczać, że w jakimś niewielkim kominku z jednym palnikiem wizja ognia na pewno nie będzie nas satysfakcjonować. Nawet najlepsi producenci kominków gazowych mają w swojej ofercie wkłady z jednym palnikiem i o ile przy mniejszych konstrukcjach jest możliwość trafienia na jednopalnikowy egzemplarz którego widok paleniska będzie nas zadowalać to już przy większych konstrukcjach zdecydowanie lepiej znaleźć, modele z dwoma i więcej palnikami. Oczywiście są także dostępne wkłady które posiadają trzy, cztery a nawet pięć palników. W przypadku tak zaawansowanych urządzeń istnieje zdecydowanie więcej możliwość ustawień prezentacji paleniska i samych płomieni poprzez sekwencyjne włączanie i wyłączanie wybranych palników. To daje o wiele większe możliwości regulacji skali płomieni jak i samego paleniska. Przekłada się to na mniej jednostajny i monotonny widok paleniska. Znaczenie tego rośnie w momencie kiedy chcemy często korzystać z kominka i zależy nam aby widok płomieni w kominku nam spowszedniał. W najtańszych dostępnych na rynku kominkach gazowych jedno albo nawet dwupalnikowych z najniższej półki cenowej widok całego paleniska oraz samych płomieni będzie jednostajny, monotonny i po pewnym czasie może się nam zacząć kojarzyć bardziej z piecykiem gazowym niż kominkiem. Warto więc zarówno przyjrzeć się bliżej konstrukcji interesującego nas wkładu jak i zobaczyć działający. Najlepiej działanie jest sprawdzić działanie na żywo. Jednak żaden salon kominkowy nie będzie posiadać wszystkich modeli. Pewnym substytutem takiej wizji lokalnej mogą być nagrania video działających egzemplarzy.

Dobrej jakości kominek gazowy mimo, że w efekcie swojego działania naśladuje efekt kominka na drewno to sam widok paleniska i wizję płomieni zapewnia zdecydowanie lepszą od swojego odpowiednika na drewno. Dzięki zastosowaniu ekologicznego paliwa i pełnemu procesowi spalania szyba pozostaje cały czas czysta zapewniając doskonałą ekspozycję paleniska.

Holenderska tradycja kominków gazowych

Weryfikując ilości palników sprawa jest dosyć oczywista, jak natomiast ocenić jakość ich wykonania?  Do najlepszych rezultatów dochodzi się najczęściej stosując metodę prób i błędów, lepiej jednak kiedy ktoś inny za nas popełnia te błędy. Dlatego warto zdać się w tej kwestii na sprawdzonych producentów. Holandia jest ojczyzną kominków gazowych i to właśnie z Niderlandów pochodzą najbardziej doświadczeni i uznani producenci. W kwestii bezpieczeństwa urządzeń raczej wszyscy producenci spełniają wyśrubowane normy. Bardzo rzadko natomiast znaleźć można ofertę z gwarancją na więcej niż dwa lata na system sterowania kominkiem. Tutaj możemy pochwalić się taką gwarancją na wszystkie nasze kominki gazowe.

Jak mądrze wybrać?

Najbardziej renomowani a co za tym idzie także najdrożsi producenci kominków gazowych nadal mają w swoich ofertach kominki jednopalnikowe więc warto na to zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Najtańsze modele które są dostępne na rynku jak to zazwyczaj bywa gdy bierzemy pod uwagę coś najtańszego w swojej klasie, zarówno pod względem jakości wykonania głównie palników oraz końcowego efektu eksponowanego paleniska i samych płomieni znacznie odbiegają od wysokiej klasy urządzeń. Po zainstalowaniu ich działanie nie wyglądają atrakcyjnie prezentując bardzo nienaturalnie wyglądającą wizję paleniska oraz ognia. Decydując się na zakup kominka gazowego należy się przygotować, że będzie on kosztował trochę więcej od tradycyjnego kominka opalanego drewnem. Wyższą cenę rekompensuje natomiast znacznie wyższy komfort użytkowania. Obsługa kominka gazowego ogranicza się do sterowania pilotem lub urządzeniem zdefiniowanym przez podłączony moduł Wi-Fi. Dzięki takiemu rozwiązaniu oprócz większej wygody zyskujemy pełną kontrolę nad dystrybucją emitowanego ciepła do pomieszczenia. Takiej kontroli nigdy nie uzyskamy w tradycyjnym kominku ponieważ nie mamy tam praktycznie żadnej kontroli nad procesem spalania. Tutaj wspomnę jeszcze o ogólnej czystości. I wcale nie chodzi mi tu tylko o czystość powietrza którego nie będziemy zanieczyszczać gazem. A przede wszystkim o czystość lokalizacji wokół samego kominka. W związku z tym, że nie będziemy musieli składować drewna na opał, odchodzi nam konieczność sprzątania wszelkiego rodzaju kawałków drewna, liści i trocin które będą roznosić się po całym otoczeniu w którym znajduje się kominek na drewno. Na koniec chciałbym poruszyć jeszcze kwestie która wydaje mi się najbardziej istotna – kwestie czystej szyby. Bo to zdecydowanie właśnie szyba jest najbardziej eksponowanym elementem całej instalacji kominka. W przypadku kominka gazowego sprawa jest dziecinnie prosta – spalanie gazu jest czyste w związku z czym szybę przecieramy co najwyżej z kurzu. Dodatkowo istnieje nawet możliwość wyboru specjalnej szyby antyrefleksyjnej, która nawet w bardzo słoneczny dzień nie odbija promieni świetlnych zapewniając tym samym widok paleniska jakby było ono niczym nie osłonięte. Dzięki czystemu procesowi spalania, pomijając już oszczędność czasu na zmywaniu sadzy z szyby, w kominku gazowym przez cały czas mamy niczym niezakłócony dostęp do widoku paleniska. Niezależnie od sytuacji mamy praktycznie natychmiastowy dostęp do widoku płomieni i efektu ich działania gdzie w kominku opalanym drewnem zawsze patrzymy najpierw na mniej lub bardziej zabrudzoną szybę a dopiero potem na same płomienie. W kominku na drewno nawet najdroższy model wkładu z najnowocześniejszym systemem dopalania spalin nigdy nie wybawi nas od tego problemu. Tutaj można stwierdzić, że dzięki lepszemu, czystszemu dostępowi do widoku paleniska, sama wizja ognia dostępnego w niemal sterylnych warunkach może być zdecydowanie bardziej atrakcyjna niż w tradycyjnym kominku.

Nasze kominki posiadają w pilocie funkcje ‘’falowania płomieni’’ która polega to na tym, że ogień w kominku w określonym czasie przechodzi od najmniejszego do największego i na odwrót. Dzięki tej funkcji bez sterowania pilotem, automatycznie płomienie zmieniają swoją wielkość co dodatkowo urozmaica wizję prezentowanego ognia oraz zmniejsza monotonność efektu płomieni bez konieczności sterowania.

Kominek w mieszkaniu? Dlaczego nie?

Ostatnią przewagą kominka gazowego nad tym opalanym drewnem jaką chciałbym poruszyć jest to że można go zainstalować nawet w mieszkaniu w bloku w mieście. Jest to znacznie łatwiejsze ponieważ nie wymaga on bezpośredniego dostępu do komina. Kominki gazowe w miastach stają się coraz bardziej popularne również dzięki stale poszerzanej dostępowi do gazu ziemnego. Choć w tym miejscu należy dodać, że kominek gazowy może równie dobrze być zasilany także gazem z butli.

Kominki gazowe – coraz częściej wybierane

Obecne trendy stylistyczne a także możliwość pełnej kontroli nad emitowanym ciepłem oraz ogólna wygoda użytkowania kominków gazowych powoduje, że stają się one bardziej modne i w najbliższej przyszłości będą zapewne wypierać tradycyjne kominki  na drewno. Dodatkowo zaostrzające się przepisy antysmogowe na pewno przyspieszają tę tendencję. Oczywiście sam efekt paleniska i ognia oferowanego przez Kominki gazowe pozostaje kwestią indywidualną więc przed podjęciem decyzji o zakupie warto sprawdzić jak wygląda działający kominek np. na ekspozycji w salonie kominkowym. Będąc w Warszawie zapraszam na ulicę Bartycką gdzie w dwóch pawilonach sklepu Omikron-Kominki mogą Państwo zobaczyć aż sześć różnych wariantów kominków gazowych. Jednak nie wszystkie modele są dostępne na ekspozycjach w sklepach. Zobrazować w pewien końcowy efekt działania kominka mogą nam dać nagrania pracy tych urządzeń. Na YouTube znajdą Państwo kanał ‘’Holenderskie Kominki Gazowe’’ na którym zamieszczonych jest ponad 80 filmików z różnymi rodzajami kominków wiodących producentów.