Skip to main content

Przy wyborze kominka najważniejszy będzie efekt wizualny całej konstrukcji. Kominek gazowy w swoim działaniu imituje kominek na drewno więc niektórzy mogą odczuć obawy do sztucznego widoku paleniska. W tańszych kominkach gazowych jakość wykonania ceramicznych polan i wypełnienia paleniska faktycznie wskazuje, że mamy do czynienia z czymś nienaturalnym. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej wśród Holenderskich producentów takich jak Helex Trimline czy Element4. W dobrej jakości kominku gazowym na pierwszy rzut oka efekt płomieni do złudzenia przypomina kominek na drewno. Kominek gazowy dodatkowo ma inne możliwości wypełnienia paleniska. Zamiast ceramicznej imitacji drzewnych polan możemy użyć różnego rodzaju kamienia.

 

Odbiór wizualny jest bardzo subiektywny więc sami musimy ocenić co bardziej nam się podoba. Natomiast w przypadku kominków gazowych dobrej jakości mamy gwarancje że szyba nie będzie się brudzić sadzą tak jak ma to miejsce w kominkach opalanych drewnem. Nawet najdroższe kominki na drewno z bardzo zaawansowanym systemem dopalania spalin będą po dłuższym paleniu wymagały czyszczenia. W dobrych kominkach gazowych szybę wystarczy przetrzeć raz w roku. Dzięki zawsze czystej szybie nigdy nie będzie miała sytuacja w której płomienie są przesłonięte sadzą na szybie. Dodatkowo u najlepszych producentów można zamówić szybę z powłoką antyrefleksyjną i wetedy nawet szyba przestaje być widoczna co ma sprawiać wrażenie kominka z otwartą komorą spalania.

 

Widok płomieni to oczywiście najważniejszy element kominka. Natomiast w codziennym użytkowaniu liczy się też wygoda. Kominek na drewno, poza częstym czyszczeniem szyby, wymaga ciągłego dostarczania drewna a schowek na drewno też trzeba czasem uprzątnąć. Samo rozpalanie kominka wraz z rutyną z przyjemności staje się przykrym obowiązkiem. W kominkach gazowych podłączonych do instalacji gazowej jedyną czynnością jaką wykonujemy jest sterowanie kominkiem za pomocą pilota. Nie ograniczamy się tylko do włączenia i wyłączenia kominka. W kominkach gazowych mamy pełną kontrolę nad procesem spalania. W każdej chwili możemy zmniejszyć lub zwiększyć płomień. W kominkach wyposażonych w więcej niż jeden palnik możemy także przełączać palniki. Istnieją też bardziej zaawansowane opcje jak ustawienie grzania do określonej temperatury po czym kominek sam się wygasza lub dzięki funkcji falowania płomieni możemy ustawić kominek aby płomień rósł z minimalnego do maksymalnego i na odwrót co przekłada się na bardzo urozmaicony widok płomieni.

 

Kominek gazowy ma jeszcze jedną nie mniej ważną zaletę. Jest to ekologiczne i przyjazne środowisku urządzenie w związku z czym nie podlega ograniczeniom i zakazom palenia jak ma to miejsce w przypadku kominków na drewno. Coraz więcej powiatów wprowadza czasowe zakazy palenia w trosce o czyste powietrze kiedy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu osiąga ostrzegawcze poziomy. Palenie drewnem podczas takiego zakazu wiąże się z możliwością otrzymania kary finansowej. Kominki gazowe nie są objęte żadnymi ograniczeniami więc można z nich korzystać nawet wtedy kiedy jest wprowadzony zakaz palenia w kominkach na drewno.