Skip to main content

Jakie są różnice pomiędzy kominkiem gazowym od biokominkiem?

Zarówno kominki gazowe jak biokominki są stosunkowo nowymi urządzeniami na Polskim rynku. Stąd wiele osób myli je ze sobą. Tymczasem różnica jest zasadnicza.

Kominek gazowy spala gaz (ziemny lub LPG) w hermetycznie zamkniętej komorze spalania oddzielonej od pomieszczenia szybą. Proces spalania jest kontrolowany za pomocą elektronicznego sterownika. Powietrze do spalania jest zasysane z zewnątrz budynku. Spaliny odprowadzane są na zewnątrz.

Biokominek spala bioetanol bezpośrednio z pojemnika. Powietrze do spalania jest pobierane z pomieszczenia, w którym pracuje biokominek. Spaliny również odprowadzane są do tego samego pomieszczenia.

 

Zestawienie różnic między kominkami gazowymi a biokominkami

Kominek gazowy Biokominek
Bezpieczeństwo
Dzięki zamkniętej komorze spalania i automatyce kontrolującej proces spalania kominek gazowy zapewnia bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa. Przepisy dopuszczają instalowanie kominków gazowych nie tylko we wszelkiego typu pomieszczeniach mieszkalnych (również z rekuperacją), lecz także w pomieszczeniach użyteczności publicznej (gdzie zabronione jest instalowanie kominków opalanych drewnem). Teoretycznie, etanol i bioetanol powinien całkowicie spalać się na dwutlenek węgla (CO2) i wodę. Ale w warunkach rzeczywistych okazuje, że etanol nie spala się całkowicie. Oprócz CO2 powstaje:
– silnie toksyczny tlenek węgla (CO, czad);
– rakotwórcze związki organiczne jak benzen;
– gazy drażniące – dwutlenek azotu i formaldehyd;
– drobne cząstki węgla o średnicy mniejszej niż dziesięciotysięczna część milimetra, które mogą bez trudności przenikać w głąb ludzkiego płuca.
Wydajność cieplna
Moc od 5 do 20 kW i wydajność energetyczna na poziomie 75-80% sprawia, iż kominek gazowy może być traktowany jako źródło ciepła do ogrzania całego mieszkania lub nawet średniej wielkości domu. Moc cieplna na poziomie kilku kilowatów. Duża ilość ciepła tracona ze względu na konieczność intensywnej wentylacji pomieszczenia. Z tego też powodu nie nadaje się do budynków z rekuperacją.
Wygląd paleniska
podwojny palnik biokominek
Dobrej jakości kominek gazowy wiernie oddaje wygląd paleniska opalanego drewnem. Dzięki specjalnej konstrukcja palnika płomień w kominkach gazowych ma typowy dla płonących polan drzewnych żółto-pomarańczowy kolor. Słabo widoczny niebieskawy płomień typowy dla swobodnie spalającego się etanolu. Dzięki specjalnym dodatkom do paliwa płomień może być nieco bardziej widoczny, jednak należy pamiętać, iż dodatki te łącznie ze spalinami wędrują do naszych płuc.