Skip to main content

Jakie są różnice pomiędzy kominkiem gazowym od biokominkiem?

Wprowadzenie do tematu

Chociaż zarówno kominki gazowe, jak i biokominki są stosunkowo nowymi urządzeniami na polskim rynku, wiele osób myli je ze sobą. Ale czy naprawdę są takie same? Sprawdźmy!

Czym jest kominek gazowy?

Kominek gazowy to urządzenie, które spala gaz, czy to ziemny, czy LPG, w hermetycznie zamkniętej komorze spalania. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Budowa kominka gazowego

Składa się z hermetycznej komory spalania, oddzielonej od pomieszczenia szybą. Ma także elektroniczny sterownik do kontroli procesu spalania. Jeśli jesteś zainteresowany różnymi rodzajami kominków gazowych, sprawdź naszą ofertę.

Zasada działania kominka gazowego

Powietrze do spalania jest zasysane z zewnątrz budynku, a spaliny są odprowadzane na zewnątrz. Dzięki temu proces jest bezpieczny dla mieszkańców domu. Zobacz nasze filmy na YouTube, aby dowiedzieć się więcej o działaniu kominków gazowych.

Czym jest biokominek?

Biokominek to urządzenie, które spala bioetanol bezpośrednio z pojemnika. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach między kominkami gazowymi a biokominkami, przeczytaj nasz artykuł tutaj.

Budowa biokominka

W przeciwieństwie do kominka gazowego, biokominek nie ma hermetycznej komory spalania. Spala paliwo bezpośrednio z pojemnika. Jeśli jesteś zainteresowany innymi rodzajami kominków, sprawdź inne kominki w naszej ofercie.

Zasada działania biokominka

Powietrze do spalania jest pobierane z pomieszczenia, w którym pracuje biokominek. Spaliny również są odprowadzane do tego samego pomieszczenia.

Główne różnice

Choć oba urządzenia służą do ogrzewania, mają kilka kluczowych różnic. Dowiedz się więcej o zaletach kominków gazowych.

Podsumowanie

Wybór między kominkiem gazowym a biokominkiem zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć różnice między nimi przed podjęciem decyzji. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami tutaj.

Zestawienie różnic między kominkami gazowymi a biokominkami

Kominek gazowy

Biokominek

Bezpieczeństwo

Dzięki zamkniętej komorze spalania i automatyce kontrolującej proces spalania kominek gazowy zapewnia bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa. Przepisy dopuszczają instalowanie kominków gazowych nie tylko we wszelkiego typu pomieszczeniach mieszkalnych (również z rekuperacją), lecz także w pomieszczeniach użyteczności publicznej (gdzie zabronione jest instalowanie kominków opalanych drewnem). Teoretycznie, etanol i bioetanol powinien całkowicie spalać się na dwutlenek węgla (CO2) i wodę. Ale w warunkach rzeczywistych okazuje, że etanol nie spala się całkowicie. Oprócz CO2 powstaje:
– silnie toksyczny tlenek węgla (CO, czad);
– rakotwórcze związki organiczne jak benzen;
– gazy drażniące – dwutlenek azotu i formaldehyd;
– drobne cząstki węgla o średnicy mniejszej niż dziesięciotysięczna część milimetra, które mogą bez trudności przenikać w głąb ludzkiego płuca.

Wydajność cieplna

Moc od 5 do 20 kW i wydajność energetyczna na poziomie 75-80% sprawia, iż kominek gazowy może być traktowany jako źródło ciepła do ogrzania całego mieszkania lub nawet średniej wielkości domu. Moc cieplna na poziomie kilku kilowatów. Duża ilość ciepła tracona ze względu na konieczność intensywnej wentylacji pomieszczenia. Z tego też powodu nie nadaje się do budynków z rekuperacją.

Wygląd paleniska

podwojny palnik biokominek
Dobrej jakości kominek gazowy wiernie oddaje wygląd paleniska opalanego drewnem. Dzięki specjalnej konstrukcja palnika płomień w kominkach gazowych ma typowy dla płonących polan drzewnych żółto-pomarańczowy kolor. Słabo widoczny niebieskawy płomień typowy dla swobodnie spalającego się etanolu. Dzięki specjalnym dodatkom do paliwa płomień może być nieco bardziej widoczny, jednak należy pamiętać, iż dodatki te łącznie ze spalinami wędrują do naszych płuc.