Skip to main content

Wiele wskazuje na to, że wkrótce pożegnamy się z kominkami opalanymi drewnem

W ostatnim czasie coraz więcej słychać o kolejnych regionach wprowadzających zakaz palenia drewnem. To dało szansę na pokazanie swoich możliwości kominkom gazowym. Do tej pory kominki gazowe były mało popularne w naszym kraju, od kilku lat jednak to się zmienia i kominki gazowe zyskują coraz większą popularność. Duży wpływ na to mają właśnie zakazy palenia drewnem.

Nie tylko czysta szyba

Kominki gazowe jednak mają znacznie więcej zalet niż tylko brak zanieczyszczeń. Nawet sama wizja płomienia w palenisku może być atrakcyjniejsza niż w kominku na drewno. Nowoczesne Kominki gazowe są wyposażone w bardzo zaawansowane układy palników. Kominek gazowy może mieć od jednego do nawet pięciu palników. Dobrej jakości palniki gazowe zapewniają wizję ognia nie do odróżnienia w porównaniu z kominkiem na drewno. No może poza jednym wyjątkiem, chodzi o szybę. W kominku na drewno niezależnie od tego jak drogi kominek kupimy i tak szyba w nim prędzej czy później zacznie zachodzić sadzą. Czyszczenie szyby w kominku na drewno jest dosyć uciążliwe. W kominku gazowym nie ma problemu z szybko brudzącą się szybą. Jako, że spalanie gazu jest pełne i nie pozostawia zanieczyszczeń szyba pozostaje czysta. Szybę w kominku myjemy średnio raz w roku. Dzięki temu, że szyba na dłużej pozostaje czysta mamy lepszy, niczym niezakłócony widok płomieni. Więc mimo, że kominek gazowy naśladuje kominek na drewno to dzięki lepszemu obrazowi paleniska może mieć bardziej atrakcyjną wizje płomieni.

Wygoda

Poza czystą szybą zastosowanie gazu pozbawia nas konieczności składowania opału. W związku z tym nie musimy już sprzątać wokół kominka. Kominek gazowy sterowany jest pilotem więc poza brakiem konieczności składowania opału mamy pełną kontrolę nad ciepłem emitowanym przez kominek. W dobrej jakości kominkach gazowych regulacja wielkości płomienia jest płynna więc kiedy w pomieszczeniu robi się za ciepło możemy w dowolnej chwili zmniejszyć płomień a kiedy zrobi się chłodniej zwiększyć go. Przy kominku na drewno nie mamy kontroli nad spalaniem już wrzuconego drewna.

Szeroki wybór

Kolejną przewagą kominków gazowych nad tymi opalanymi drewnem jest różnorodność konstrukcji. W kominkach opalanych drewnem wybór będzie znacznie uboższy. Kominki gazowe możemy kupić w rozmiarze od 40 cm szerokości szyby do nawet 240 cm. Wysokość szyby w kominku gazowym może wynosić nawet 160 cm. Dostępne są także różne rodzaje przeszklenia Frontowe (jednoszynowe), narożne (dwuszybowe), panoramiczne (trzyszybowe), typu room divider ( trzyszynowe dzielące pomieszczenie) i tunelowe ( dwuszybowy gdzie palenisko jest widoczne w dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach)  Przy kominkach na drewno nie mamy aż tak wielkiego zakresu wyboru. Wszystko to wpływa na komfort użytkowania kominka.