Skip to main content

Czym kierować się, aby wybrać optymalny dla siebie kominek gazowy?

Rodzaj przeszklenia

Na rynku mamy dostępnych wielu producentów którzy oferują bardzo wiele rozwiązań. Istnieją kominki o klasycznym przeszkleniu frontowym, kominki narożne, kominki panoramiczne (trzyszybowe), typu room divider które dzieli pomieszczenie a także tunelowe których palenisko jest widoczne przez ścianę w dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach.

Rozmiar

Kiedy wybierzemy już rodzaj przeszklenia mamy jeszcze do wyboru wiele rozmiarów kominków. Szerokość szyby kominka może wynosić od 50cm do nawet 240cm. Wysokość szyby w kominku gazowym może wynosić nawet 160cm (model Sky T od Element4). Kominki na drewno nie zapewniają tak szerokiego wyboru.

Marka

Spośród producentów największym uznaniem cieszą się producenci holenderscy. Wynika to z faktu, że Holandia jest ojczyzną kominków gazowych i tamtejsze firmy mają największe doświadczenie w ich produkcji. Marki z innych krajów nie zapewniają tak wysokiej jakości.

Rozwiązania techniczne

Kolejnym ważnym elementem są palniki. Od ich jakości będzie zależeć końcowy efekt płomieni w kominku. W kominku gazowym może być zastosowany jeden bądź więcej palników. Holenderski producent Element4 dostarcza kominki wyposażone w układ nawet pięciu palników. To jest kominkowy szczyt, żaden inny producent nie ma w swojej ofercie czegoś podobnie zaawansowanego. Jednak nawet kominek z dwoma palnikami może zapewnić bardzo atrakcyjną wizję ognia. Najlepsi producenci mają tak zaawansowane palniki, że wytworzony przez nie płomień jest nie do odróżnienia od płomienia w kominku na drewno.

Palnik – serce kominka gazowego

Palnik jest elementem bezpośrednio odpowiedzialnym za wygląd płomieni w kominku gazowym. Każdy producent stosuje swoje indywidualne rozwiązania, co przekłada się na różny widok płomieni w kominkach różnych producentów. Zasadniczo wyróżniamy dwa typy palników. Pierwszy z nich to palniki umieszczone pod paleniskiem. Ich zaletą jest możliwość dowolnego ustawienia ceramicznych polan wewnątrz paleniska. Przy takich palnikach zamiast polan można użyć także kamieni. Kominki są wyposażone w jeden do dwóch takich palników. Wysoką jakością wyróżniają się palniki typu Double Burner od holenderskiej firmy Trimline Fires. Drugim typem palników jakie możemy spotkać w kominkach gazowych to palniki typu Real Flame gdzie palniki wystają ponad palenisko i są przykrywane ceramicznymi polanami. W takich palnikach płomienie opływają polana tworząc bardzo realistyczną wizję ognia. Daje to bardzo naturalny i nieregularny wygląd płomieni. Kominki wyposażone w ten rodzaj palników są wyposażone w od dwóch do nawet pięciu palników. Kominki wyposażone w ten typ palników będą droższe od kominków wyposażonych w palniki umieszczone pod spodem paleniska. Na uwagę zasługuje tu kominek Trimline 83 od holenderskiej firmy Trimline Fires wyposażony w układ trzech palników typu Real Flame. Jest dostępny w cenie znacznie niższej niż podobne konstrukcje od innych producentów. Jest on dostępny w pięciu wersjach przeszklenia.

Sterowanie

Ważnym elementem kominka gazowego jest zespół sterowania. Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje sterowników. Pierwszy to sterownik firmy HoneyWell, ten sterownik wymaga prądu sieciowego do działania. W taki zespół sterowania wyposażone są np. Kominki holenderskiej firmy DRU. Drugi typ sterowania pochodzi od firmy MaxiTroll. Ten sterownik również może być zasilany sieciowo ale ma także opcje zasilania bateryjnego. Bateria działa średnio 1,5 do 2 lat. Dzięki zasileniu bateryjnemu możemy korzystać z kominka nawet przy awarii zasilania. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że w czasie burzy urządzenie nie jest narażone na przepięcia w sieci spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi. W ten drugi rodzaj sterowania wyposażone są np. kominki firm Trimline Fires i Element4.

przykladowa realizacja kominek gazowy

Wyposażenie dodatkowe

Najlepsi producenci do swoich kominków oferują także wyposażenie dodatkowe. Są to między innymi szyba antyrefleksyjna, moduł wi-fi, różne opcje wypełnienia pleców paleniska, podświetlenie paleniska itp.

Często zadawane pytania:

 1. Jak działają kominki gazowe?
  • Kominki gazowe wykorzystują gaz (najczęściej propan-butan lub ziemny) do generowania płomieni i ciepła. Gaz płynie przez rurę do palnika, gdzie zostaje spalony, tworząc płomień, który ogrzewa pomieszczenie. Niektóre modele wykorzystują również dekoracyjne kawałki drewna lub kamienie do dodania atrakcyjnego wyglądu.
 2. Czy kominki gazowe są bezpieczne?
  • W większości przypadków kominki gazowe są bezpieczne, o ile są prawidłowo zainstalowane i obsługiwane zgodnie z instrukcjami producenta. Ważne jest regularne przeprowadzanie konserwacji i kontroli, aby zapobiec wyciekom gazu lub innym potencjalnym problemom.
 3. Czy kominki gazowe wymagają komina?
  • Niektóre kominki gazowe wymagają kominów, podobnie jak tradycyjne kominki opalane drewnem, aby odprowadzać spaliny na zewnątrz. Jednak wiele nowoczesnych kominków gazowych jest wyposażonych w bezpośredni odpływ, który pozwala na instalację bez tradycyjnego komina.
 4. Jakie są koszty eksploatacji kominka gazowego?
  • Koszty eksploatacji kominka gazowego zależą od kilku czynników, takich jak cena gazu, wydajność kominka, wielkość pomieszczenia i czas eksploatacji. Ogólnie rzecz biorąc, kominki gazowe mogą być bardziej energooszczędne niż kominki opalane drewnem, co może prowadzić do niższych rachunków za ogrzewanie. Jednak początkowy koszt zakupu i instalacji kominka gazowego może być wyższy niż tradycyjnego kominka opalanego drewnem.