Skip to main content

Obecnie obowiązująca w województwie mazowieckim uchwała antysmogowa weszła w życie 11 listopada 2017 roku. Zgodnie z jej treścią, od tego momentu, można montować tylko kominki spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE). Uchwała zakłada też konieczność wymiany kominków które tych norm nie spełniają do końca roku 2022. Kolejny zapis uchwały dotyczący kominków ogranicza możliwość używania drewna o wilgotności większej niż 20%.

Także o ile sama uchwała antysmogowa pozwala na korzystanie z kominków na drewno, to w województwie mazowieckim pojawiają się okresowe, lokalne zakazy palenia w kominkach drewnem. Zakaz nie dotyczy domów w których kominek stanowi główne źródło ogrzewania. To jednak dość rzadka sytuacja.

Na dzień dzisiejszy, do końca 2021 roku, zakaz palenia drewnem obowiązuje w województwie mazowieckim w powiatach: Grodziskim, Legionowskim, Otwockim, Piaseczyńskim, Pruszkowskim, Siedleckim, Sierpeckim, Warszawsko-Zachodnim, Wołomińskim i Żyrardowskim. W miastach Radom, Siedlce i Ostrołęka oraz w większej części Warszawy w dzielnicach: Mokotów, Ochota, Śródmieście, Ursus, Wawer, Wesoła, Włochy, Wola.

Okresowe zakazy palenia paliwem stałym w tym drewnem są ogłaszane w oparciu o monitorowanie czystości powietrza. Zakaz może pojawić się w dowolnej części województwa gdy normy czystości powietrza zostaną przekroczone. Nie wykluczone, że obecnie trwający zakaz zostanie w nowym roku wprowadzony ponownie. Nie wiemy też czy okresowym zakazem będą objęte kolejne powiaty. Złamanie zakazu wiąże się z mandatem.

Okresowe zakazy palenia drewnem to nie jedyne zagrożenie dla tradycyjnych kominków. Obecnie Mazowiecki Urząd Marszałkowski pracuje nad drugim już projektem dalszego ograniczania możliwości palenia paliwem stałym. Projekt ten zakłada całkowity zakaz montażu kominków na drewno w nowym budownictwie. Ma jednak pozwalać na montaż kominków na drewno w już istniejących budynkach. Na razie jednak to tylko projekt i do końca nikt nie wie jaka będzie przyszłość kominków na drewno ale nawet jeśli nie zostaną całkowicie zakazane, tak jak w Krakowie i okolicach, to ich posiadanie będzie się wiązać z okresowymi zakazami palenia. Jest dość uciążliwe i ogranicza użyteczność kominka szczególnie że zakazy zwykle dotyczą okresu zimowego kiedy kominek jest najbardziej potrzebny.

Czy to zatem początek końca dla kominków? Na szczęście jest alternatywa. Uchwała antysmogowa zostawia pewną furtkę pozwalającą na użytkowanie kominka bez względu na zaostrzające się przepisy. Uchwała nie ogranicza bowiem używania gazu jako paliwa. Gaz to bardzo czyste paliwo i nie ma ryzyka, że w przyszłości proekologiczna polityka zakaże jego stosowania. Wręcz przeciwnie użycie gazu jest promowane jako przyjazne środowisku. W związku z tym decydując się na kominek gazowy zamiast tego na drewno mamy pewność że coraz bardziej restrykcyjne przepisy antysmogowe nie pozbawią nas możliwości korzystania z niego. Taka sytuacja sprawia, że kominki gazowe powoli zaczynają wypierać z rynku KOMINKI na drewno.