Skip to main content

Czy zastanawiasz się nad zainstalowaniem kominka gazowego na zewnątrz? Dobry pomysł!

Jednakże, wiąże się to również z pewnymi pytaniami. Na przykład, czy potrzebujesz stałego podłączenia gazu, czy używasz oddzielnej butli gazowej?

A może jeszcze ważniejsze pytanie: czy można zainstalować dowolny kominek gazowy na zewnątrz w twojej zadaszonej przestrzeni, czy tylko specjalny kominek zewnętrzny nadaje się do twojego miejsca na świeżym powietrzu? Z przyjemnością odpowiemy na te najczęściej zadawane pytania!

kominek gazowy outdoor tunelowy

Dlaczego warto wybrać zewnętrzny kominek gazowy, a nie kominek opalany drewnem?

Głównym powodem wyboru kominka gazowego na zewnątrz jest łatwość użytkowania oraz brak tworzenia dymu, który mógłby przeszkadzać sąsiadom. Wystarczy tylko podłączenie gazu lub pełna butla gazowa; reszta zadba o siebie. Zapałki i drewno nie są już potrzebne, a zawsze masz zapewniony piękny wygląd płomieni. Utrzymanie ognia nie stanowi problemu; dopóki kominek jest włączony, możesz być pewien, że będzie kontynuował palenie. A wracasz do środka? Wtedy możesz wyłączyć kominek jednym kliknięciem. A być może najważniejszą zaletą zewnętrznego kominka gazowego jest brak konieczności martwienia się o dym, ponieważ kominek posiada bardziej czysty proces spalania.

Czy powinienem skorzystać z butli gazowej, czy ze stałego podłączenia do gazu ziemnego?

Podobnie jak w przypadku kominka wewnątrz pomieszczeń, kominek na zewnątrz może być podłączony do stałego sieciowego przyłącza gazu ziemnego. Jeśli posiadasz istniejący dom z podłączeniem do sieci gazowej, istnieje możliwość podłączenia kominka do tej sieci. Jednak w przypadku wielu nowych domów sytuacja może być inna, ponieważ coraz więcej nowych domów jest budowanych bez korzystania z gazu. W takim przypadku możesz wybrać kominek gazowy na zewnątrz w połączeniu z oddzielną butlą z propanem. Dzięki temu możesz cieszyć się tym samym pięknym ogniem i ciepłem przez zaskakująco długi czas. Należy jednak pamiętać, że butle propanowe należy przechowywać w oddzielnym pomieszczeniu z odpowiednią wentylacją, takim jak szopa lub specjalny, ognioodporny pojemnik do przechowywania.

Czy każdy kominek gazowy może być umieszczony na zewnątrz, czy powinienem wybrać specjalny kominek zewnętrzny?

Jeśli zdecydujesz się na kominek gazowy na zewnątrz, zawsze zalecamy wybór kominka gazowego specjalnie zaprojektowanego do użytku na zewnątrz. Na świeżym powietrzu jest bowiem więcej wilgoci, a “zwykłe” kominki gazowe często nie są odporne na ten czynnik. Dlatego w Element4 mamy specjalną kolekcję kominków zewnętrznych, wyposażonych w ramę ze stali nierdzewnej. Nasze kominki zewnętrzne posiadają również tzw. wodoszczelną obudowę. Kominek gazowy zawiera niezbędne komponenty technologiczne, takie jak odbiornik pilota zdalnego sterowania, przełącznik kominka i oświetlenie LED. Te elementy znajdują się pod kominkiem i muszą być umieszczone w szczelnym, wodoodpornym obudowaniu. W przypadku standardowego, wbudowanego kominka te obszary nie są w pełni odporne na wodę i wilgoć. Jak zapewne rozumiesz, kombinacja elektryczności i wilgotnego środowiska zewnętrznego może być niebezpieczna. Dzięki wodoszczelnej obudowie komponenty elektryczne są odpowiednio zabezpieczone. To sprawia, że specjalny kominek zewnętrzny z naszej kolekcji  jest bardziej zrównoważonym i bezpieczniejszym wyborem!

Czy kominek gazowy do użytku zewnętrznego wymaga większej konserwacji?

W zasadzie kominek gazowy do użytku zewnętrznego nie wymaga większej konserwacji niż kominek gazowy do użytku wewnętrznego. W obu przypadkach warto jest kilka razy w roku czyścić szyby kominka gazowego, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ważne jest ostrożne postępowanie i zapoznanie się z instrukcją, aby zapobiec uszkodzeniom szyby. Warto również regularnie wymieniać baterie w pilocie zdalnego sterowania, najlepiej co roku. Baterie pozostawione na zbyt długo mogą wyciekać i wpływać na elektronikę pilota. Ponadto, zaleca się zaplanowanie pierwszego przeglądu konserwacyjnego w ciągu roku od zainstalowania kominka gazowego. Regularna konserwacja zapewnia bezpieczny kominek gazowy, który będzie trwał dłużej i będzie miał mniej awarii. Co z zewnętrzną częścią kominka? Z pewnością szybciej się zabrudzi na zewnątrz – zwłaszcza jeśli taras lub patio mają charakter “otwarty”. W takim przypadku warto regularnie czyścić kominek wilgotną szmatką. Jeśli zdecydowano się na szkło antyrefleksyjne, najlepiej jest czyścić je naszym własnym środkiem czyszczącym. Ogólnie obowiązuje zasada: zawsze zachowuj szczególną ostrożność w obecności ziarenek piasku; nie chcesz chyba przypadkowo uszkodzić szyby w kominku.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie Twoje pytania!

Zobacz nasze kominki zewnętrzne