Skip to main content

Co jest potrzebne aby zainstalować kominek gazowy?

Zasilanie gazem

Kominek gazowy może być zasilany gazem ziemnym lub gazem z butli (LPG). Fabrycznie kominek jest przystosowany do konkretnego typu gazu. Po zainstalowaniu każdy kominek możemy “przezbroić” na inny typ gazu.

Gaz powinien być doprowadzony pod kominek rurą o średnicy zapewniającej jego odpowiednie ciśnienie przy pełnej mocy kominka. Dla przyłącza gazowego o niewielkiej długości zwykle wystarczająca jest rura o średnicy 20 mm. Przyłącze należy zakończyć zaworem, do którego dostęp będzie możliwy również po zabudowaniu kominka.

Odprowadzenie spalin/doprowadzenie powietrza

Kominek gazowy jest urządzeniem gazowym z zamknięta komorą spalania. Spaliny odprowadzane są na zewnątrz, powietrze do spalania również jest pobierane z zewnątrz. 

Do odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza używamy dwuściennych przewodów powietrzno-spalinowych (rura w rurze). Przewód wewnętrzny odprowadza spaliny natomiast przewód zewnętrzny doprowadza powietrze. Mając do dyspozycji tradycyjny przewód dymowy możemy zaadaptować go jako przewód powietrzno-spalinowy. Adaptacja polega na umieszczeniu w nim dodatkowego przewodu jednościennego do odprowadzenia spalin. Do tego celu możemy również użyć przewodu wentylacyjnego jeżeli posiada on odpowiednio duży przekrój i jest wykonany z materiału odpornego na wysokie temperatury.

 W odróżnieniu do kominków na drewno kominek gazowy nie wymaga pionowego komina do odprowadzenia spalin. Wylot spalin może się odbywać również poziomym przewodem powietrzno-spalinowym wprost za ścianę zewnętrzną budynku. Przy dużych odległościach poziomych może się okazać niezbędne mechaniczne wspomaganie ciągu za pomocą systemu Power Fan.

Uwaga – korpus kominka gazowego i przewód powietrzno-spalinowy nagrzewa się do temperatury powyżej 200 st. C. Należy o tym pamiętać projektując otoczenie kominka.

Palenisko kominka jest hermetycznie oddzielone od atmosfery pomieszczenia, w którym się znajduje. Dzięki temu kominki gazowe są w pełni bezpieczne przy użytkowaniu. W odróżnieniu do kominków na drewno można je montować również w sypialniach lub obiektach użyteczności publicznej (hotele, restauracje, punkty obsługi klienta).

W przypadku kominków gazowych częstym problemem, przed którym stoją projektanci jest zaprojektowanie przyłącza gazowego w salonie tak, aby nie kłóciło się z estetyką tego miejsca. Przepisy dotyczące instalacji gazowych w pomieszczeniach mieszkalnych są nieco inne, niż w pomieszczeniach gospodarczych. Miedziane rury gazowe możemy chować w zabudowach z płyty G/K pamiętając przy tym o otworach inspekcyjnych niezbędnych do okresowego sprawdzania ich szczelności. Jeszcze łatwiej zamaskować rury gazowe wykonane z rur stalowych spawanych. W takim przypadku możemy je schować w bruzdach w ścianie a po zrobieniu próby szczelności zatynkować.

Odprowadzenie spalin – zależnie od technicznych możliwości spaliny z kominka gazowego możemy odprowadzić pionowo kominem lub skierować poziomo za ścianę zewnętrzną.

Poziome odprowadzenie spalin

polaczenie sztywne poziome

Pionowe odprowadzenie spalin

pionowy terminal dachowy pionowy terminal z kolankie

Dopuszczalne maksymalne poziome i pionowe długości są różne dla różnych modeli kominków.

Zabudowa kominkowa

Gazowe wkłady kominkowe – tak samo, jak wkłady na drewno – wymagają wykonania zabudowy termicznej. Nie może to być zabudowa z nieizolowanych płyt G/K (nawet tzw. “płyt ogniowych”) lub płyt meblowych. Musi to być zabudowa wykonana z materiału odpornego na długotrwałe działanie wysokich temperatur. Dopiero na tak przygotowaną zabudowę termiczną możemy położyć wierzchnią warstwę dekoracyjną, na przykład płyty marmurowe lub granitowe czy też po prostu gładź gipsową.

kominek gazowy, kominek na gaz

Zalety kominków gazowych

Komfort użytkowania

Nie musimy gromadzić drewna ani usuwać popiołu.

Szyba paleniska jest zawsze czysta.

Zdrowa atmosfera w domu – nie mamy sadzy ani popiołu w powietrzu.

Nie musimy z wyprzedzeniem gromadzić drewna.

Ogień możemy uzyskać momentalnie – jednym naciśnięciem guzika na pilocie. Od razu po uruchomieniu kominka mamy do dyspozycji pełną jego moc. Nie musimy czekać, aż kominek się rozpali.

Łatwość uzyskania komfortowej temperatury w pomieszczeniu – jeżeli zrobi się zbyt gorąco, wtedy możemy ogień w kominku momentalnie zmniejszyć lub całkowicie wyłączyć.

Jeżeli nie potrzebujemy kominka możemy go momentalnie wyłączyć.

Nie grozi nam pożar spowodowany wypadnięciem z paleniska płonącego polana.

Oszczędność w kosztach ogrzewania

Kominek gazowy to idealne rozwiązanie jako uzupełniające źródło ciepła. W sezonach przejściowych kiedy nie potrzebujemy już ciągłego ogrzewania domu, w chłodne wieczory i ranki możemy szybko i przyjemnie dogrzać się kominkiem. Ciepło z kominka odczuwamy momentalnie po jego włączeniu a widok płomieni doskonale poprawi nam nastrój.

Bezpieczna inwestycja

Kominkom gazowym nie grozi zakaz palenia – jak w przypadku kominków na drewno. Będziemy więc mogli używać naszego kominka również w przypadku obowiązywania zakazu palenia drewnem.

Oferowane przez nas kominki gazowe mogą działać również przy braku prądu w sieci ponieważ ich system sterowania zasilany jest bateryjnie. Zapewnia nam to bezpieczeństwo na wypadek wyłączenia systemu centralnego ogrzewania z powodu awarii sieci energetycznej.

Narożny kominek gazowy Helex Trimline 2050OH

Estetyka kominków gazowych

Widok ognia

W dobrej jakości kominku gazowym wygląd paleniska jest nie do odróżnienia od wyglądu paleniska w kominku na drewno. Płomienie mają naturalny żółto-pomarańczowy kolor i mrugają zupełnie tak, jak płomienie z palącego się suchego drewna.

Szyba w kominku gazowym

W dobrej jakości kominku gazowym spalanie jest czyste – nie powstaje sadza kopcąca szybę. Tak więc patrząc na płonący kominek widzimy przede wszystkim ogień a szyba jest widoczna jedynie minimalnie. W kominku na drewno odwrotnie – widzimy przede wszystkim zakopconą szybę, którą praktycznie po każdym użyciu musimy czyścić. Opcjonalnie w kominku gazowym możemy zastosować szybę antyrefleksyjną, która nie odbija refleksów świetlnych przez co jest praktycznie niewidoczna.

Nieograniczone możliwości aranżacyjne

Kominki gazowe dają nam dużo większe możliwości aranżacyjne, niż kominki na drewno. 

Niewielka głębokość zabudowy

Ich paleniska są zdecydowanie płytsze, niż paleniska kominków na drewno – dzięki temu zajmują mniej miejsca.

Nieotwieralna szyba

W kominku na gaz nie musimy otwierać paleniska aby dokładać opał. Dlatego nie ma niebezpieczeństwa wydostania się z  niego spalin podczas palenia. Dzięki temu możemy nad kominkiem umieścić elementy wrażliwe na wysokie temperatury – na przykład telewizor lub obraz olejny.

Możliwość odprowadzenia spalin wprost za ścianę zewnętrzną

Kominek gazowy nie potrzebuje tradycyjnego kominka. Spaliny możemy odprowadzić wprost za ścianę zewnętrzną. Mamy więc większą swobodę w jego lokalizacji, gdyż nie musimy umieszczać go tuż przy istniejącym kominie.

Szeroka gama modeli

Kominki gazowe oferują znacznie szerszy wybór, niż kominki na drewno. W kominku na drewno szyba musi się otwierać podczas palenia. Z tego powodu jego konstrukcja jest bardziej skomplikowana a wymiary przeszklenia ograniczone. W kominku gazowym szyba jest stale zamknięta podczas palenia. Możliwe są więc kominki o prawie dowolnych kształtach ograniczone praktycznie jedynie wymiarami formatek szklanych. Możliwe są więc kominki o szerokości 240 cm albo wysokości 160 cm. Możliwe są też kominki przeszklone z każdej strony jak duże akwarium.

Gwarancja

Oferowane przez nas kominki gazowe Helex i Element 4 jako jedyne na rynku posiadają 5 letnią gwarancję obejmującą wszystkie elementy kominka, czyli przede wszystkim:

– elementy sterowania kominka

– korpus kominka

– palniki główne i palnik płomienia kontrolnego

– termoparę i iskrownik

Kim jesteśmy i co oferujemy?

Firma Omikron Kominki działa na polskim rynku już prawie 20 lat oferując sprzedaż, montaż i serwis kominków gazowych. Jesteśmy przedstawicielem i wyłącznym dystrybutorem na polskim rynku renomowanych holenderskich producentów kominki gazowe firm Helex i Element 4.

Dlaczego Holenderskie Kominki gazowe Helex i Element 4?

Holandia to kraj, w którym wymyślono kominki na gaz. Producenci z tego kraju mają więc największe doświadczenie w tej dziedzinie. Dodając do tego wieloletnią zaawansowaną kulturę techniczną Holandii, wysokie wymagania jakościowe tamtejszych konsumentów, dbałość o estetyczne dopracowanie produktu – wszystkie te czynniki  sprawiają, że kominki gazowe z Holandii mogą zaspokoić nawet najbardziej wymagających.