Skip to main content

Współczesne nośniki energii zmieniają się bardzo szybko. Dotyczy to również dostarczanego do naszych domów gazu. Wkrótce oprócz tradycyjnego metanu znajdziemy w nim również i inne składniki.

Jednym z nich jest wodór powstający dzięki energii elektrycznej wytwarzanej przez turbiny wiatrowe i panele fotowoltaiczne. Prąd wytwarzany przez te źródła ma tę wadę, że często powstaje w nadmiarze kiedy go nie potrzebujemy. Bezpośrednie magazynowanie prądu jest kosztowne i nieefektywne. Stąd powstał pomysł, aby wykorzystywać go do wytwarzania wodoru, który możemy tanio i bezpiecznie przechowywać a następnie wykorzystać w późniejszym czasie wprowadzając do sieci gazowej. Takie systemy są już wdrażane między innymi w Holandii a wszystko wskazuje na to, że wraz z upowszechnieniem się farm wiatrowych zagoszczą również u nas.

Drugą czekającą nas innowacją w składzie dostarczanego nam gazu ziemnego jest upowszechnienie się biogazu. Biogaz to produkt fermentacji biomasy powstałej przy produkcji rolnej. Dotychczas był on uwalniany wprost do atmosfery. Teraz będzie zasilał nasze kuchnie gazowe, piece i kominki.

Czy nasz kominek gazowy będzie działał równie dobrze na gazie o zmienionym składzie? Kupując kominek Helex Trimline zyskujesz tę pewność. Już teraz są one testowane z pozytywnym wynikiem na gazie, który będziemy mieć w sieci za kilka lat.