Skip to main content

Obecna sytuacja na rynku energetycznym nie wygląda najlepiej. Nadchodzący kryzys energetyczny skłania nas wszystkich do szukania alternatywnych źródeł energii przed nadchodzącym sezonem grzewczym. Jednak mimo trudnej sytuacji, ograniczenia w paleniu drewnem w kominkach nadal obowiązują. Mimo starań branży i użytkowników kominków sejmiki wojewódzkie nie chcą rezygnować ze swoich uchwał antysmogowych nawet w obliczu nadchodzącego kryzysu energetycznego. Sprawia to, że posiadacze kominków na drewno mogą w dowolnym momencie zostać objęci okresowym zakazem palenia drewnem w kominku. Dotyczy to oczywiście miejsc gdzie zakaz nie został wprowadzony na stałe jak np. w Krakowie. Dla zobrazowania skali tych zakazów wymienimy miejsca tylko z województwa mazowieckiego, które do końca roku 2022 są objęte okresowym zakazem palenia drewnem. Będą to miasta Siedlce, Radom, Warszawa Śródmieście oraz powiaty Legionowski, Wołomiński, Otwocki, Pruszkowski, Warszawski Zachodni, Siedlecki, Sierpecki, Żyrardowski i Grodziski. W pozostałych regionach Polski miejsca okresowych zakazów można śledzić na stronach Wojewódzkich Urzędów Marszałkowskich.

Poza rosnącymi cenami wszystkich paliw powstaje też problem samej dostępności paliwa. Zabezpieczone wydają się na ten moment dostawy gazu, zarówno tego ziemnego jak i LPG i chociaż to paliwo w ostatnim czasie też stało się droższe to przynajmniej nie ma większych obaw o jego dostępność. I to jest doskonała alternatywa dla kominków na drewno, są to kominki gazowe. W przypadku kominków gazowych nie mają zastosowania ograniczenia wynikające z uchwał antysmogowych, gaz to paliwo przyjazne środowisku. Posiadając kominek gazowy mamy pewność, że będziemy mogli się dogrzać w dowolnym momencie nie musząc sprawdzać alertów antysmogowych. Na razie nie musimy się także obawiać, że gazu zabraknie. W odróżnieniu od krajów Europy zachodniej nie jesteśmy uzależnieni od rosyjskiego gazu.
Kominki gazowe mają jednak o wiele więcej przewag nad kominkiem na drewno. W kominkach gazowych dobrej jakości szyba nie brudzi się tak jak ma to miejsce w kominkach na drewno. Daje to zarówno znacznie lepsze możliwości podziwiania samego ognia jak i oszczędność na środkach czystości które musielibyśmy zakupić czyszcząc szybę kominka na drewno, nie mówiąc już o czasie jaki musimy poświęcić na wykonanie tych czynności. Oszczędnością czasu jest także brak konieczności składowania drewna które zawsze powoduje dodatkowe sprzątanie. Sama kwestia rozpalania w kominku jest o wiele prostsza i szybsza w przypadku kominków gazowych, wystarczy tylko nacisnąć przycisk pilota.

Brak ograniczeń w użytkowaniu, dostępność paliwa, wygoda użytkowania oraz ponadczasowa elegancja sprawiają, że w obecnej sytuacji kominki gazowe stanowią doskonałą alternatywę dla kominków na drewno. Sieć gazowa jest stale rozwijana więc coraz więcej lokalizacji ma dostęp do gazu ziemnego ale nawet kiedy nie ma gazu ziemnego możemy zasilać kominki gazem z butli. Nawet jednak kiedy sieci gazowe przestaną być rozwijane to i tak istniejące instalacje posłużą jeszcze bardzo długo.