Skip to main content

Czy kiedykolwiek marzyłeś o cieple kominka w zimowe wieczory, ale bez konieczności cięcia drewna i czyszczenia popiołu? Jeśli tak, kominek gazowy może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Ale zanim zdecydujesz się na jego zakup, warto poznać kilka kluczowych informacji.

Dlaczego kominek gazowy?

Zalety kominka gazowego

Kominki gazowe stały się popularne z wielu powodów. Po pierwsze, są wygodne. Wystarczy przekręcić pokrętło lub nacisnąć przycisk, a płomień jest gotowy. Brak konieczności cięcia i składowania drewna. Po drugie, są czystsze. Brak dymu i popiołu oznacza mniej bałaganu w domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

Wady kominka gazowego

Jednak jak każdy produkt, kominek gazowy ma też swoje wady. Mogą być droższe w eksploatacji niż tradycyjne kominki na drewno. Ponadto, niektórzy twierdzą, że płomień gazowy nie ma tego samego „czaru” co prawdziwe drewno. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule porównawczym.

Kluczowe elementy projektowania

Wybór odpowiedniego miejsca

Lokalizacja kominka w salonie jest kluczowa. Warto zastanowić się, gdzie będzie najbardziej efektywny i estetyczny. Czy chcesz, aby był centralnym punktem salonu czy raczej uzupełnieniem? Jeśli zastanawiasz się nad różnymi rodzajami kominków, zapoznaj się z naszą ofertą wkładów kominkowych, w tym kominków frontowych, narożnych, panoramicznych, tunelowych oraz wyspowych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Upewnij się, że kominek jest odpowiednio oddalony od łatwopalnych materiałów i że posiada odpowiednie systemy wentylacyjne. Więcej porad na ten temat znajdziesz w naszym blogu.

Styl i estetyka

Kominek gazowy może być stylowy i nowoczesny lub tradycyjny i klasyczny. Wszystko zależy od Twojego gustu i stylu wnętrza. Jeśli szukasz inspiracji, odwiedź nasz kanał YouTube, gdzie prezentujemy różne modele kominków gazowych.

Rodzaje kominków gazowych

Kominki gazowe z otwartym płomieniem

Są bardziej tradycyjne i dają piękny, realistyczny płomień. Jednak mogą być mniej wydajne energetycznie. Jeśli jesteś zainteresowany innymi rodzajami kominków, zapoznaj się z naszą ofertą innych kominków.

Kominki gazowe z zamkniętym płomieniem

Są bardziej nowoczesne i wydajne, ale płomień może wyglądać mniej naturalnie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule eksperckim.

Koszty związane z kominkiem gazowym

Instalacja

Koszty instalacji mogą być różne w zależności od modelu i lokalizacji. Warto skonsultować się z ekspertem przed podjęciem decyzji.

Eksploatacja

Chociaż gaz jest zazwyczaj tańszy niż drewno, warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza jeśli planujesz często korzystać z kominka. Dowiedz się więcej o nas i naszej ofercie tutaj.

Porady od ekspertów

Jak dbać o kominek gazowy?

Regularne czyszczenie i serwisowanie jest kluczem do długowieczności Twojego kominka.

Jakie akcesoria warto mieć?

Eleganckie narzędzia do kominka, osłony przeciwiskrowe czy pilot zdalnego sterowania mogą znacząco podnieść komfort użytkowania.

Na koniec, kominek gazowy to wspaniały dodatek do każdego domu. Daje ciepło, atmosferę i styl. Jednak przed podjęciem decyzji warto dokładnie zastanowić się nad wszystkimi aspektami.

Poniżej prezentujemy listę najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać projektując kominek gazowy

Czy kominek gazowy wymaga komina?

Spaliny z kominka gazowego musimy wyprowadzić na zewnątrz budynku. Możemy to zrobić specjalnie wykonanym dwuściennym przewodem powietrzno-spalinowym albo zaadaptowanym tradycyjnym kanałem spalinowym lub wentylacyjnym. Możemy też wyprowadzić spaliny wprost za ścianę zewnętrzną budynku.

Czy kominek gazowy jest bezpieczny?

Oferowane przez nas kominki gazowe posiadają najwyższy stopień bezpieczeństwa, dzięki czemu możemy ich używać nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, lecz również w budynkach użyteczności publicznej  – hotelach, restauracjach, punktach obsługi klienta, czyli wszędzie tam, gdzie przepisy zabraniają użytkowania kominków na drewno.

Jaki jest koszt użytkowania kominka gazowego?

Obecnie koszt użytkowania przeciętnej wielkości kominka gazowego wynosi 2 – 4 zł/h (przy maksymalnej mocy). Jest to kilkakrotnie mniej, niż koszt użytkowania podobnej wielkości biokominka. Porównując koszt użytkowania kominka na drewno i kominka gazowego należy wziąć pod uwagę, iż użytkując kominek gazowy nie tracimy czasu na przygotowanie drewna, czyszczenie szyby, usuwanie popiołu czy też inne czynności niezbędne przy kominku na drewno, które należy traktować jako dodatkowy koszt ich użytkowania.

Czy nad kominkiem gazowym można zawiesić telewizor?

Prawidłowo wykonana zabudowa kominka gazowego umożliwia umieszczenie nad nim telewizora.

Czy kominek gazowy daje ciepło?

Kominek gazowy – tak samo, jak kominek na drewno – daje nam ciepło. Zależnie od modelu jest to od 4 do 18 kW mocy grzewczej. Taka ilość ciepła wystarczy nam do ogrzania nie tylko salonu, ale i całego domu.

Czy kominek gazowy potrzebuje zasilanie prądem?

To zależy od zastosowanego w nim systemu sterowania. Niektóre systemy wymagają stałego zasilania prądem, innym zaś wystarcza zasilanie bateryjne. W tym drugim przypadku jeśli do sterownika podłączymy dodatkowe moduły (np. wifi lub modu LED), wtedy mimo wszystko będziemy potrzebować zasilacz sieciowy.

Czy potrzebna jest przy kominku wentylacja grawitacyjna?

Jeżeli w budynku funkcjonuje system rekuperacji (wentylacja mechaniczna), to kratka wentylacyjna (wentylacja grawitacyjna) przy kominku nie jest wymagana. Działająca w tym samym pomieszczeniu wentylacja mechaniczna i wentylacja grawitacyjna zakłócałyby nawzajem swoją pracę.

Czy rury gazowe można zabudować?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami (Dz.U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690) prowadzone w pomieszczeniach mieszkalnych przewody gazowe wykonane z rur miedzianych można umieścić w bruzdach lub zabudowach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami. W przypadku rur stalowych schowanych w bruzdach po zrobieniu próby szczelności bruzdy możemy wypełnić łatwo usuwalną masą tynkarską.

Czym można pokryć zabudowę kominka gazowego?

Zabudowę kominka gazowego możemy pokryć praktycznie dowolnym materiałem dekoracyjnym – gładzią gipsową, tynkiem dekoracyjnym, kamieniem, spiekiem, betonem architektonicznym, drewnem. Musimy jednak pamiętać, iż przy samej szybie kominka zastosować materiał odporny na wysokie temperatury.

Czy kominkiem gazowym możemy ogrzać cały dom?

Moc kominka gazowego – zależnie od wielkości – waha się od kilku do kilkunastu kilowatów. Jest to wystarczająca ilość ciepła do ogrzania nawet średniej wielkości domu. Musimy jedynie rozprowadzić to ciepło po całym budynku za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Jaki jest największy kominek gazowy?

Najszersze kominki gazowe w naszej ofercie to do modele serii Element4 240 z przeszkleniem o długości 240 cm. Najwyższy dostępny kominek gazowy to model Sky L o wysokości przeszklenia 160 cm.

Czy na zabudowie kominka gazowego potrzebne są kratki?

Zabudowa kominka gazowego powinna być wykonana tak samo, jak zabudowa kominka na drewno, czyli powinna zapewniać przelot powietrza. Uzyskuje się to najczęściej montując kratki bądź lufty w górnej i w dolnej części zabudowy.

Czy szyba kominka gazowego brudzi się?

W dobrej jakości kominkach gazowych szyba nie brudzi się. W gorszej jakości kominkach gazowych szyba może się brudzić z uwagi na nie optymalną konstrukcję palników i komory paleniska. Również nieprawidłowy montaż kominka może skutkować brudzeniem się szyby.

Czy kominek gazowy może być zasilany gazem z butli?

Kominki gazowe mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym jak i gazem z butli (LPG). Większość modeli kominków gazowych posiada opcję łatwego “przezbrojenia” kominka z gazu ziemnego na LPG i odwrotnie.