Skip to main content

Urządzenia nazywane biokominkami to kominki, w których zamiast drewna spala się paliwo płynne lub żelowe. Kominek gazowy to urządzenie, które spala gaz dostępny z sieci lub ze zbiorników z gazem płynnym. Gaz jest paliwem czystym i ekologicznym, toteż miano “BIO” jest jak najbardziej odpowiednie dla kominka gazowego. W dobie powszechnej walki ze smogiem to jedno z ważnych kryteriów wyboru.

Czystość

W kominku gazowym nie tylko proces spalania przebiega czysto, ale również sam kominek czysty też w sensie dosłownym. Nie wymaga sprzątania, jak tradycyjny kominek opalany drewnem ani gromadzenia brudzącego paliwa. Pod tym względem kominek gazowy nie różni się od kominków bio.

Czyste paliwo to nie wszystko co pozwala, żeby określić kominek gazowy biokominkiem. Tę nazwę stosuje się do kominków opalanych paliwem płynnym - bioetanolem, ale równocześnie wyposażonych w paleniska otwarte.

Palenisko

W nim właśnie tkwi główna różnica między biokominkiem a kominkiem gazowym. W tym pierwszym palenisko jest otwarte i wypuszcza trujące spaliny wprost do pomieszczenia, w którym się znajdujemy. I tak na przykład produktem spalania metanolu są aldehydy (w tym szkodliwy formaldehyd). Znacznie bezpieczniejszy jest etanol, ale za ten komfort płacimy wyższą cenę.

Natomiast kominek gazowy posiada palenisko zamknięte (jak gazowy piec kondensacyjny) a spaliny odprowadzane są przez przewód spalinowy na zewnątrz. Dzięki temu nie zatruwamy się spalinami.

Bezpieczeństwo

Prawidłowo zainstalowany kominek gazowy z zamkniętą komorą nie powoduje żadnego zagrożenia. Palenisko oddzielone jest od pomieszczenia szybą, a gaz dostarczany jest automatycznie do palnika. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej automatyki gaz nie ma możliwości wypłynięcia na zewnątrz w przypadku awarii. Kominki gazowe nie są żadną nowinką na rynku - to sprawdzone rozwiązanie funkcjonujące na rynku od kilkudziesięciu lat.

W przypadku biokominka paliwo do paleniska dostarczamy samodzielnie wlewając je do zbiornika, a tym samym jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby ten proces przebiegł bezpiecznie. Przez to bezpieczeństwa użytkowania biokominka, jest ono raczej pozorne. Ryzyko poparzenia i wywołania pożaru jest bardzo realne. Dość częste są wypadki pożarów spowodowane dolewaniem biopaliwa kiedy w kominku tli się jeszcze niezauważalny mały błękitny płomyczek.

Gdzie zaprojektować biokominek, a gdzie kominek gazowy?

Żywy, otwarty ogień biokominków tworzy przyjemną atmosferę. Ich obsługa wymaga jednak rozsądku i ostrożności. Tak na prawdę jedyne w miarę bezpieczne miejsce dla ich użytkowania jest na zewnątrz budynku - w ogrodzie albo na tarasie. Nawet tam musimy jednak pamiętać o zapewnieniu im stabilnej podstawy.

W pomieszczeniach mieszkalnych i takich, w których przez dłuższy czas przebywają ludzie, rozsądniej jest stawiać na rozwiązania sprawdzone i bezpieczne, a przy tym ekologiczne, czyli - kominki gazowe.