Skip to main content

Bioetanol zamiast gazu

Holenderski producent kominków Element4 wprowadził właśnie na rynek całą gamę kominków serii Sky (łącznie 9 modeli) wyposażonych w palniki na bioetanol. Bioetanolowe kominki Sky są dokładnie tej samej wielkości, co wersje gazowe, ale oczywiście mają zupełnie inny palnik. Palnik na bioetanol to opatentowany podwójny palnik, który daje bardzo dobrej wielkości płomienie. Pod paleniskiem kominka znajduje się 5-litrowy zbiornik, który jest napełniany automatycznie za pomocą pilota. Kominek może pracować na najwyższym ustawieniu przez niecałe 5 godzin, a na najniższym ustawieniu przez około 6 godzin.

Bezpieczeństwo

Do systemu sterowania dodaliśmy wiele funkcji bezpieczeństwa. Kominki mogą być uruchamiane jako urządzenia bez odpływu spalin – chociaż zalecany jest 25-centymetrowy koncentryczny wylot spalin do góry, aby wspomóc ciąg. Obudowa kominka powinna być zbudowany dokładnie w taki sam sposób jak w wersji gazowej.

Biokominek z opcją odprowadzenia spalin

Oczywiście kominek Sky na biopaliwo możemy również wyposażyć w wylot spalin w taki sam sposób, jak w przypadku wersji gazowej kominka Sky, dzięki czemu nie będziesz czuć żadnego zapachu bioetanolu.

Instalacja

W przypadku wersji bez odprowadzenia spalin, w górnej i dolnej części komina należy zainstalować wentylację o powierzchni 200 cm2. Będą potrzebne również drzwiczki rewizyjne do sterownika kominka. Kondensacja pary wodnej na wewnętrznej powierzchni szyby jest dużo mniejsza, niż w przypadku gazowego odpowiednika. Inną zaletą jest oczywiście to, że jeśli klient chce kupić gazowy kominek Sky, a wariant z wylotem spalin jest niemożliwy (z powodu bardzo długiego poziomego odcinka), to zamiast tylko opcji zainstalowania wentylatora wyciągowego, teraz można zainstalować kominek na bioetanol jako alternatywę i uruchomić go jako kominek bez odprowadzenia spalin.